↑ Powrót do BIEDRONKI

STYCZEŃ

Styczniowej zabawie i nauce towarzyszyły słowa rymowanki:

„My się zimy nie boimy,

nawet bardzo ją lubimy.

hu, hu, ha – zima nie jest taka zła”

W tak radosny sposób przeżywaliśmy pierwszy miesiąc nowego roku. Nadal prowadziliśmy obserwację przyrodniczą podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Zatroszczyliśmy się o naszych skrzydlatych przyjaciół dokarmiając ich ziarenkami. Korzystaliśmy z tego, że spadł śnieg: lepiliśmy bałwana, rzucaliśmy się śnieżkami, zjeżdżaliśmy z górki na przedszkolnych plastikowych jabłuszkach. Pamiętaliśmy również o tym, że w styczniu świętujemy Dzień Babci i Dziadka. Wytrwale przygotowywaliśmy przedstawienie i upominki dla naszych ukochanych Babć i Dziadków. Cieszyliśmy się z ich wizyty w przedszkolu.

dav

Zabawy na  śniegu

dav

DSC_3777

„Owocowe” urodziny Oskara.

DSC_3812Dzień Babci i Dziadka

W miesiącu styczniu poruszaliśmy tematy tygodnia:

  • Zima bywa mroźna.
  • Zimą pomagamy ptakom.
  • Święto Babci i Dziadka.
  • Zimowe zabawy.

W pierwszym z tygodni dzieci odkrywały, jak mróz wpływa na otaczający świat, jak powstają sople i lodowiska. Odkrywaliśmy różnice między ciepłym a zimnym. Eksperymentowaliśmy z lodem i termoforem. Poznaliśmy tajemnice płatka śniegu i tego jak wygląda z bliska. Staraliśmy się odtworzyć piękno natury w pracach plastycznych między innymi wycinając płatki śniegu z papieru. Uczyliśmy się, jak chronić się przed mrozem i chłodem, odpowiednio się ubierając. Doskonaliliśmy umiejętność liczenia na palcach oraz posługiwania się ich nazwami. Pomagała nam w tym zabawa paluszkowa:

Chu, chu, chu, chu – wielki paluchu.

Dla ciebie, wskazujący – mamy oddech gorący.

Środkowy paluszek, też chuchaniem ogrzać muszę.

Paluszek serdeczny – tobie ciepły chuch konieczny.

A palec najmniejszy cichuteńko śpiewa:

Już nam ciepło, dzieci wiedzą, jak nas ogrzać trzeba.

W drugim tygodniu poznawaliśmy nazwy i wygląd ptaków, które zimą pozostały w naszym kraju (wróble, gołębie, sikorki, wrony). Pamiętając o trudnych warunkach panujących za oknem uczyliśmy się o potrzebie dokarmiania ptaków. Zadbaliśmy o nasz karmnik i ptaki w przy przedszkolnym ogródku. Odzwierciedlaliśmy schemat budowy karmnika za pomocą patyczków, figur geometrycznych. Rozwijaliśmy umiejętność ustalania kolejności wydarzeń i używania określeń z tym związanych (na początku, najpierw, potem, następnie, na koniec).

Podczas kolejnego tygodnia dzieci uświadamiały sobie, jak ważna jest rola dziadków w ich życiu. Opisywały swoich dziadków, to co lubią z nimi robić najbardziej, za co ich kochają. Uczyły się szacunku dla osób starszych i przywiązania do członków rodziny. Wykonywały portret swoich dziadków. Utrwalały znajomość schematu ciała i poprawnego używania ich nazw. Rozwijały pamięć utrwalając teksty wierszy i piosenek. Ćwiczyły umiejętność tradycyjnego tańca – polki. Pracowały nad emisją głosu, dykcją oraz umiejętnością prezentacji. Wspólnie przeżywały radość z powodu wizyty Babć i Dziadków w przedszkolu.

Kolejny z tematów – dotyczący zabaw zimowych nawiązywał do rozpoczynającego się okresu feryjnego. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak można w kreatywny i twórczy sposób spędzać zimą czas wolny. Każdego dnia słuchały historii bohaterów innych książek. Wraz z nimi poznawały  świat. Ich przygody stawały się inspiracją dla naszych prac plastycznych. Odkrywały również radość z gier planszowych ucząc się przy okazji przestrzegania zasad i respektowania reguł gry. Podczas jednego z dni zamieniliśmy nasze przedszkole w kino i wspólnie oglądaliśmy bajki dla dzieci. Duża radość sprawiała nam również zabawa na pobliskiej ślizgawce. Dzięki temu odkryliśmy, jak radosna może być zimowy czas.