↑ Powrót do Projekty i programy

WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA

Wędrująca książka

 

 

Dla zainteresowania dzieci czytelnictwem zorganizowałyśmy w przedszkolu miejsce wymiany książek. Inspiracją do jej stworzenia jest akcja pt. Bookcrossing ( inaczej uwalnianie książek, krążenie książek), której założeniem jest idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek. Chcemy aby nasze przedszkole było miejscem: przyjaznym maluchowi, pełnym interesujących książek,   gdzie najmłodsi wymieniają się ciekawymi pozycjami czytelniczymi  i w którym schronienie znajdą zapomniane książki z domowej biblioteczki.

Aby rozpocząć akcję „Wędrująca Książka”, poprosiliśmy rodziców by każdy kto posiada w domu zbędną książkę podarował ją do naszego Kącika Wymiany Książek. Książki te zostają zarejestrowane, a następnie udostępnione do wypożyczania przez dzieci. Przy okazji chcemy też sprawdzić, które książki będą cieszyły się u dzieci największą popularnością.

Rodzice zachęcając  dzieci do wypożyczania książek i czytając książki  dzieciom w domu, zarażają swoje dzieci miłością do książki, rozwijają ich zainteresowania i pasje, kształtują w nich poczucie własnej wartości wyrabiają motywację do działania.

Kącik Wymiany Książek znajduje się w holu przedszkola i można wzbogacać go w każdej chwili. Podczas wypożyczania książek obowiązuje  regulamin:

  • Do biblioteki mam wolny dostęp i książkę wybieram sobie sam.
  • Wypożyczam jedną książkę, która mnie zainteresuje, a w zamian zostawiam inną
  • Wypożyczając książkę proszę opiekuna, by wpisał mnie i tytuł książki do Rejestru Książek
  • W przypadku zgubienia, zniszczenia książki zastępuję puste miejsce po niej inną książką.
  • Jestem odpowiedzialny za książkę, szanuję ją
  • Książki można wymieniać każdego dnia

Poprzez Kącik Wędrującej Książki mamy nadzieję, ze dziecko w naszym przedszkolu nauczy się dzielić swoją własnością, zainteresuje się czytelnictwem i będzie korzystało w czasie wolnym z książki, będzie przestrzegało zasad (regulamin).